2013. január 4., péntek

Nem kellenek a kínai cenzorok '

Egy hír margójára írom le a véleményemet.Egy dél-kínai újság irt egy vezércikket az újév alkalmából az olvasóknak.Az állami cenzorok azonal akcióba léptek és átírták a cikket.Az újság nagyon szókimondó és kritikus.Újságírók egy közös mikróblogban tiltakoztak a cenzúrázás ellen.Ezzel a lépésükkel elveszthetik az állásukat,de őket ez nem érdekli.Az MTI ezt írja:

Miután kiadás előtt pár órával átírták a hatóságok egy dél-kínai újság szerkesztőségi cikkét, a lap újságírói az interneten fakadtak ki a kínai cenzúragépezet ellen - számolt be az esetről a South China Morning Post című hongkongi napilap.
    Az eredeti írást újévi üdvözletként szánta olvasóinak a szókimondásáról híres Nanfang Csoumo dél-kínai lap. A cikk arról szólt, hogy az emberek csak akkor valósíthatják meg álmaikat, ha a kínai alkotmányban lefektetett elvek érvényre jutnak és az ország vezetése feletti ellenőrzés megvalósul.
    Az írást a tartományi cenzorok kiadás előtt jelentősen lerövidítették, a demokráciára való utalásokat eltávolították, az eredeti címet - A kínai álom az alkotmányosság álma - megváltoztatták.
    A változtatásokat a lap újságírói a szerkesztőségi autonómián elkövetett "nemi erőszaknak" nevezték, azok tartalma és a cenzúrázás módja miatt is, amire egy nappal a kiadás előtt, a lap szerkesztőjének beleegyezése nélkül került sor.
    Az újságírók közösen mikroblogfiókot nyitottak, és nyílt levélben adtak hangot felháborodásuknak. A dokumentumban az eset kivizsgálását követelték, megemlítve azt is, hogy a kényszerű változtatásokkal tárgyi tévedések is nyomtatásba kerültek.
    A hatóságokkal való ilyen nyílt szembeszegülés és a cenzúra hangos kritikája szinte példátlannak számít a kelet-ázsiai országban, ezzel ugyanis állásuk elvesztését, sőt, hatósági vizsgálatot és a kritikusok elhallgattatását kockáztatják az újságírók.
    Az érintettek a South China Morning Postnak ugyanakkor úgy fogalmaztak: nem volt más módja annak, hogy kifejezésre juttassák mérgüket, az akciót a szerkesztőség legtöbb tagja támogatta, s hajlandóak ennél is tovább menni. A tartományi hatóságok egyelőre nem reagáltak az ügyre.
    A változtatási kényszer hátterében egyébként a lap munkatársai a tartományi propagandafőnököt gyanítják. A főnök, Tuo Csen nevét, valamint az eredeti cikk címét is blokkolták a legnépszerűbb, a több mint 420 millió regisztrált felhasználót jegyző Sina mikroblogon.
Ha sokan települnek Magyarországra a kínaiak elhozzák az állami cenzorokat is? Hozzák a 250.000 Eurót , de cenzorok nélkül ' Nem kérek a cenzorokból '

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése