2012. június 16., szombat

54 éve végezték ki Nagy Imrét és társait'

54 éve végezték ki Nagy Imrét és társait.Erre az eseményre emlékeztek meg több helyen.Hivatalos megemlékezésen részt vettek a közjogi méltóságok is. Nagy Imre szobornál is tartottak megemlékezést.
A mártírhalált halt miniszterelnök szobra előtt fejet hajtott Áder János köztársasági elnök, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László, az Országgyűlés elnöke is.
A katonai tiszteletadással zajló rendezvényen a közjogi méltóságok mellett koszorút helyezett el Bitskey Botond, az Alkotmánybíróság főtitkára, a Kúria nevében Török Judit kollégiumvezető-helyettes, a Legfőbb Ügyészség nevében Varga Zs. András, a legfőbb ügyész helyettese, a Honvédelmi Minisztérium nevében Fodor Lajos közigazgatási államtitkár, a Magyar Honvédség nevében Benkő Tibor vezérkari főnök, a diplomáciai testület nevében Alberto Bottari de Castello apostoli nuncius, továbbá Fogarasi Katalin, a Nemzeti Kegyeleti Bizottság titkára és Puskás András, az V. kerület alpolgármestere.
A mártírhalált halt miniszterelnök újratemetésének évfordulóján tartott megemlékezésen jelen volt Jánosi Katalin, Nagy Imre unokája, Böröcz István, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap vezérigazgatója, valamint mások mellett Farkas Flórián, az Országos Roma Önkormányzat elnöke, Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke, valamint az Egyesült Államok és Izrael nagykövete.
Nagy Imrét, az 1956-os forradalom és szabadságharc miniszterelnökét, Maléter Pál honvédelmi minisztert és Gimes Miklós újságírót - törvénysértő ítélet után - 1958. június 16-án végezték ki Budapesten. Holttestüket a börtönudvaron betonba ágyazták, majd 1961-ben titokban átvitték a Rákoskeresztúri köztemető 301-es parcellájába.
A kivégzések harmincadik évfordulóján, 1988-ban a Történelmi Igazságtétel Bizottság felhívást intézett a társadalomhoz az 1956 utáni megtorlás áldozatainak erkölcsi, politikai és jogi rehabilitációja érdekében. A köztemetőben június 16-án mintegy négyszázan koszorút helyeztek el a 301-es parcellában, és felolvasták a kivégzettek 244 fős listáját; ugyanazon a napon a párizsi Pére Lachaise temetőben a családtagok jelenlétében felavatták Nagy Imre jelképes sírját.
1989. június 16-án Budapesten - ahogy akkor nevezték - a nemzeti gyász és megemlékezés napján a Műcsarnok lépcsőjén ravatalozták fel Nagy Imre, Maléter Pál, Gimes Miklós, Losonczy Géza és Szilágyi József koporsóját, valamint a tragédia minden mártírját és hősi halottját jelképező hatodik, üres koporsót. A kormány és az ellenzék közös szervezésében zajló gyászszertartáson mintegy 250 ezer ember búcsúzott a mártíroktól. Az ünnepélyes újratemetésre az Új köztemető 301-es parcellájában került sor, ott, ahol a maradványokat megtalálták.
Az újratemetés napja az ötvenhatos vértanúk emléknapja.
Forrás : http://www.hirado.hu/Hirek/
 Jánosi Katalin, Nagy Imre néhai miniszterelnök unokája  és Gecsényi Lajos, a Nagy Imre alapítvány kurátora  a megemlékezés virágait helyezi el az '56-os vértanúk emléknapja, valamint Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének 23. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a belvárosi Vértanúk terén lévő Nagy Imre-szobornál.
D_KOS20120616021
  MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Jánosi Katalin, Nagy Imre néhai miniszterelnök unokája beszédet mond az '56-os vértanúk emléknapja, valamint Nagy Imre és mártírtársai újratemetésének 23. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a belvárosi Vértanúk terén lévő Nagy Imre-szobornál.
D_KOS20120616023
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
 Forrás : MTI

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése