Genetikai mutációkra lettek figyelmesek japán tudósok több pillangó esetében a felrobbant fukusimai atomerőmű közelében. Attól tartanak, hogy a sugárzás más fajokat is hasonlóan befolyásolhat.
A bogárkalepke-félék családjába tartozó Pseudozizeeria maha egyedeinek egyre növekvő százalékánál találtak elváltozást az okinawai egyetem kutatói – azoknál, amelyek még lárvaként élték túl a fukusimai katasztrófát, valamint az őket követő generációknál. A pillangók közül több példány sérült szemekkel, vagy kisebb szárnyakkal kelt ki.
A kutatók 2011 szeptemberében szintén megvizsgáltak mintegy 240 pillangó Fukusima közelében – a katasztrófát követően kikelt egyedek több mint a felénél tapasztaltak elváltozást.
A kutatók ezt követően laboratóriumi körülmények között vizsgálták meg, hogyan reagálnak a pillangók az alacsony mértékű radioaktív sugárzásra, és hasonló elváltozásra lettek figyelmesek.
2011 márciusában egy földrengés által elindított szökőárhullám tönkretette a Fukusima-Daicsi atomerőmű hűtési rendszerét – a katasztrófában több reaktor súlyosan megsérült, felrobbant.
A kutatócsoport szerint az eredményeik nem adnak okot az aggodalomra, mert nem valószínű, hogy más egyedek – beleértve az embereket – ugyanúgy reagálnának a radioaktív sugárzásra. Mások azonban arra figyelmeztetnek, hogy a Hirosima és Nagaszaki fölött ledobott atombomba – illetve sugárzás – hatásai (legalábbis ami a génmutációkat illeti) is csak évekkel később, az érintett emberek utódainál jelentkeztek.
A kutatók mindenesetre azt ígérik, hogy folytatják az elemzéseket, és más állatokat is meg fognak vizsgálni.
atv.hu / The Telegraph
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése