Polgárdi — Volt, hogy halálosan megfenyegették, veszélyben érezte az életét, de most már nem fél a Sueso-rejtély egyetlen életben maradt tanúja: Lelkes Ferenc (50) megmutatta a Blikknek azt az útvonalat, amit több mint 30 éve az 1980-ban rejtélyes körülmények közt meggyilkolt Sümegh Józseffel és a közelben talált kinccsel jártak be.
A kincseket 3-4 évvel halála előtt találta meg Sümegh a Polgárdi határában lévő kőbányában. – Egy üreg volt a földben. Megkért, hogy segítsek megnézni, mi lehet benne, ezért este együtt mentünk vissza. Miután kitágítottuk a lyukat, 41 tárgyat találtunk benne – idézte fel Ferenc. A bánya azóta már teljesen átalakult, ezért a pontos helyet már nem tudja megmutatni.
– A szürke, piszkos színű füles edényekről, vázákról akkor még nem is sejtettük, mennyire értékesek. Józsi véletlen ráejtette a pajszert egy nagyobb tálra, ami behorpadt. Később ezt ismertem fel Lord Northampton tárgyai között: a híres Pelso felirat, a Balaton latin neve mellett a sérülés is rajta volt – folytatta Ferenc.
Sümegh József
A két férfi lovas kocsival a mostanra elbontott Borbély-pincébe vitt tíznél is több tárgyat, majd a maradék nagy részét Sümegh Polgárdiban lévő házának pincéjében rakták le. A ház mostani lakója elmondta: 10 éve rendőrök jelentek meg és felásták a pincét, a kertet pedig fémdetektorokkal kutatták át, de nem tudott arról, hogy bármit is találtak volna.
– Józsi többet is elcserélt a tárgyak közül, volt, amiért egy csikót kapott, de így tett szert egy telekre is Polgárdiban – folytatta Ferenc, akihez négy tárgy került, de végül csak egy maradt nála. 1987-ben 150 ezer forintért adott túl rajta, és az összegből egy autót vásárolt.
A másik hármat édesapja őrizte, amíg egy ügy miatt a rács mögé kényszerült, ám mire kijött, édesapja már elhunyt, a tárgyaknak pedig lába kelt. Elhűlve tapasztalta azt is, hogy szülei parasztházát ekkorra az alapjáig lebontották.
A Seuso-kincs rejtélyes körülmények közt került el Magyarországról. Legutóbb Zelnik István műgyűjtő beszélt arról: több tízmilliárd forintért megvenné és hazahozná a vitatott tulajdonjogú tárgyakat
Barátja halálát – noha 1980-ban öngyilkosságnak akarták gyilkosai beállítani – továbbra is megoldatlannak tartja. – Nem volt oka rá, hogy megölje magát – vélte Ferenc. – Ráadásul két katonaszíjra volt felakasztva, miközben neki csak egy volt, a helyszínen pedig kétféle lábnyomot találtak. Aztán később az ügy több érintettje is öngyilkos lett.
A hegy másik oldalán, egy pincében ölték meg Sümeghet
Ferenc azt gyanítja, a kincs több darabja ma is Magyarországon lehet, de szerinte csak akkor van esély rá, hogy előkerüljenek, ha sikerül hazahozni a többi leletet.
Immár 12 éve nyomoznak gyilkosság miatt
Egy az ügyet jól ismerő volt nyomozó szerint 1990-ben azért rendelték el Sümegh József meggyilkolásával kapcsolatban a nyomozást, mert a helyszíni szemle és a tanúkihallgatások alapján erősen felmerült a gyanú, hogy nem öngyilkosság történt. A fiatalembert 1980. december 15-én a település szőlőhegyi részén, a Borbély-pincében találták felakasztva.
– Két összekapcsolt katonai övön lógott, lába térdben megbicsaklott, bőven leért a talajra – mondta a nyomozó, aki szerint ez volt az egyik gyanús jel. A másik pedig az, hogy december 14-én, amikor József katonai eltávozásról egyenruhában Polgárdiba érkezett, beült egy közeli kocsmába. Ott találkozott két civil férfival, suttogva beszélgettek, majd együtt távoznak Kőszárhegy felé. Ekkor látták őt utoljára. A nyomok szerint három ember ment be a pincébe, de csak kettő jött ki.
A 2000-ben újraindult nyomozás ma is folyik.
Forrás: blikk.huTovábbi cikkek
Seuso-kincs: Három embert öltek meg az ezüsttálakért? (BorsOnline)
Nemcsak a Seuso-kincseket megtaláló Sümegh József, hanem két ismerőse is rejtélyes körülmények között halt meg. A Borsnak nyilatkozó tanú szerint a Polgárdiban élők sokat tudnak, de félnek.
Idén hazajöhet a Seuso-kincs (VéddaMagyart)Újranyitja a Sümegh-aktát az NNI? (Híradó.hu)
Még az idén hazakerülhet a vélhetően az egykori Pannoniából származó Seuso-kincs, amelyet Zelnik István műgyűjtő, a nevét viselő budapesti aranymúzeum tulajdonosa vásárolna meg. Az Emberi Erőforrások M...
A Seuso-kincseket megtaláló férfi halálának ügyében 1990-től emberülés miatt vizsgálódtak, de 6 év után lezárták a nyomozást.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése