Kósa Lajos: Mi sem tudjuk a tutit
Kétrészes interjút közlünk Debrecen polgármesterével. Az elsőben főleg bankozunk, de az is kiderül, 2019-ben ki lesz a bajnok. A Fradi.
Fotó: Kummer János
Ön azt nyilatkozta a minap a köztévében, „nincs realitása annak, hogy a kormány újra hitelcsomagot kér az IMF-től”. De mi van akkor, ha a befektetők úgy döntenek: nem hajlandóak európai állampapírokat vásárolni? Ki finanszírozza majd az állam törlesztőrészleteit?
A következetes gazdaságpolitikai irány és a szigorú költségvetési politika hatására a piacok elfogadják a magyar állampapírokat, így egyelőre ezen nem törjük a fejünket.
Pedig ez egy előretekintő, tervező kormány. De hadd mesélem: valamelyik fideszes képviselőtől hallottam a devizahitelek forintosítása kapcsán, hogy olyan érzése van, mintha Lékó Péter egy sakkpartiját bámulná. Nem érti a konkrét lépést, de reménykedik benne, hogy a mester fejében a következő tíz húzás is összeállt, és nem csupán elnézte a métát.
A politika csapatmunka. Én sem látom át a munka törvénykönyve vagy az agrárrendtartás minden kérdését, és erre nincs is szükség. Abban bízom, hogy Ángyán tanár úr és Fazekas miniszter úr gondolatai az agrárium átalakítására helytállóak. Alighanem az ön fideszes beszélgetőtársa nem közgazdász, így nem kell tökéletesen értenie a devizahitelesek megsegítésének összes elemét. Kétségtelen, hogy a rögzített árfolyamon történő átváltás kockázatai jelentősek, de valamit tennünk kell a devizakitettségünk ellen. Az nem lehet, hogy ugyanolyan vegetálással teljen az idő, mint az előző két kormány alatt. Az a biztos tönkremenetelhez vezet.
A devizaalapú hitelszerződések zöme a Raiffeisennél és az Ersténél köttetett. E két pénzintézet most rengeteget bukik a kötelező átváltással. Szerencsés kormányzati ötlet nekimenni két erős osztrák banknak?
Szerencsés volt ellopni Bocskai koronáját Kassáról az osztrák testvéreknek? És az aradi tizenhármak kivégzése? Nem hiszem, hogy a politikai kérdéseket szerencsés–nem szerencsés alapon kellene megítélnünk. A magyar devizahitelesek megsegítésére mindenképpen tenni kellett valamit, még akkor is, ha ez konfliktusokkal jár.
Nem hiszem, hogy a bankok ily széles történelmi perspektívában gondolkodnak.
Akkor én is visszatérek a kérdésére. Hogy szerencsés ötlet-e a jelzett két pénzintézet ellenében dönteni, nem tudom. De az biztos, hogy amíg bennünket a választók választanak, nem a bankok, addig úgy helyes, ha a választóink helyzetén próbálunk javítani és nem a bankokén. Ráadásul a miénk igazságos lépés, hiszen megosztjuk a kockázatot. Mert az nincs rendjén, hogy amikor fut a szekér, halálra kaszálják magukat a bankok, aztán amikor beüt a baj, az egészet rátolják a hitelesekre. Megjegyzem, ez számukra is veszélyes, hiszen ha a magyar társadalom belefullad ebbe a problémába, akkor ez a két bank jól beszorul néhány százezer eladhatatlan ingatlanba, és akkor kicsit nagyobb veszteséget lesz kénytelen benyelni, mint most. Ez jó lenne? Szerintem a bankok jussanak hozzá a pénzükhöz rögzített árfolyamon, az emberek meg lélegezhessenek fel - a kormánnyal együtt.
Fotó: Kummer János
Kósa Lajos: Olykor Orbán is melléhúz
Kétrészes interjúnk második etapja sem koffeinmentes. Szó esik így zaccról, skatulyáról, hazárdőrségről.
Fotó: Kummer János
Eldőlt, hogy 2014-ben egy- vagy kétfordulós választások lesznek?
Akkor dől el, ha az Országgyűlés megszavazza.
A Fidesz-frakció az egyfordulós mellett állt ki, de állítólag pár erős fideszes azt mondja: most kéne gesztust tenni a kétfordulós mellett kardoskodó LMP felé, így próbálva meg leszakítani Schifferéket az MSZP-ről.
Én az egyfordulóst támogatom.
Az LMP szerint az egyfordulós épp a Fidesznek és a Lehet Másnak rossz.
Bármily furcsa, mi nem csupán azon az alapon kormányzunk, hogy mi a jó a kormányzóknak. Az például kedvezett a Fidesznek, hogy megfeleztük a parlament létszámát? Nem. Mégis megszavazták a képviselőink.
Mert nem tudhatják, melyikük kap indulási lehetőséget 2014-ben. Aki ellenszegül a vezetői akaratnak, biztosan kiesik a pikszisből.
Nem. Azért szavazták meg, mert helyesnek gondolták. Nem az a kérdés, hogy örülsz-e, miközben az igen gombot nyomod, hanem az, hogy megnyomod-e. Mielőtt felállt a 2010-es Fidesz-frakció, világossá tettük a képviselőink előtt: 2014-ben nagyjából a mostani egyharmadára csökken a létszám.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése