2010. december 5., vasárnap

Szekus dossziék Romániában - meddig ?

           1989  decemberében  azt  gondoltuk  és  azt  hittük ,hogy  leszámolunk  a  MÚLTTAL. De  sajnos  nem  igy  történt.A  gyülölt  szekusok  egy  időre  eltüntek ,de  majd  később  előjöttek  megerősödve.Azóta   szekus  dossziék  kerülnek  elő.Vajon  az  ügynökök  akik  jelentettek  áldozatok  voltak ? Miért  irták  meg  a  jelentésüket? Csak  azok  adhatnak  választ  akik  ügynökök  voltak.Igaz  az  is,hogy  sokat  zsaroltak.De  egy  statisztika  alapján  tudjuk,hogy  Romániában  ot  ember  közül  egy  besugó  volt.Megjegyzem,hogy  az  én  brigádomba  harmincan  dolgoztunk.Tudtuk  hogy  öt  besugó  volt  köztünk.De meddig  lesz téma  a  szekus  dossziék ? Nem  tudjuk ' 

Zsarolták, azért tette? Belenéztünk Heltai szekus jelentéseibe.

Az 1980-as években a hírhedt és rettegett román titkosszolgálat informátora és forrása volt a neves tévés személyiség, Heltai Péter – derült ki csütörtökön egy nyilvánosságra került levéltári okiratból. Heltai tagadja, hogy a Securitate beszervezett ügynöke lett volna, de azt elismerte, hogy kapcsolatban állt az állambiztonsággal, és kényszer hatására pár jelentést is írt. A Hírszerző által ismertetett jelentések szerint a „Hegel” fedőnevű informátort az Ellenpontok nevű szamizdat újság szerzőire akarták ráállítani.

 

„Nem tudom, hogy miért tette ezt. Még azt sem tartom kizártnak, hogy megzsarolták, és nem önként jelentett, de a rendszerváltás után egyszer sem keresett meg azzal, hogy ez volt, nem mondta el, miért tette, és nem kért bocsánatot” – mondta a Hírszerzőnek Gáll Tibor, a Berlinben élő képzőművész, mennyire elkeserítette, amikor kiderült, hogy az 1980-as években régi ismerőse, Heltai Péter jelentett róla a román állambiztonságnak.
A kolozsvári származású, Romániából 1987-nem kivándorolt Gáll Tibor a napokban kapta meg a Ceausescu-diktatúra hírhedt titkosszolgálatának iratait kezelő levéltárból (Consiliul National pentru Studierea Archivelor Securitatii - CNSAS) azt a hivatalos értesítést, amely felfedi (szakszóval: dekonspirálja) a rendszerváltás előtt róla is jelentő „Hegel” fedőnevű informátor kilétét. A november 25-i keltezésű okirat Heltai Pétert, az MTV korábbi főszerkesztőjét, az idei Prima Primissima díj egyik jelöltjét nevezi meg, mint a Securitate egykori informátorát.
A Gállnak címzett CNSAS levél még csütörtökön került ki Tumblr.com nevű blogszolgáltatóra, amiről pénteken délután – még a díj kiosztása előtt – a Népszava Online adott hírt. A Prima Primissima fődíját végül nem Heltai, hanem Veiszer Alinda, az MTV műsorvezetője kapta meg.

„Kijelölt feladatok”

Gáll azt követően kérte ki a dekonspiráló dokumentumot, hogy észrevette: a CNSAS-tól korábban megkapott, a Securitate által az 1980-as években róla vezetett dossziéban többször szerepel „Hegel” neve. A berlini képzőművész két jelentést bocsátott a Hírszerző rendelkezésére, mindkettőt 1985-ben gépelték le a Securitate tisztjei, Valer Rusu és G. Neciu kapitány a „Hegel”-lel – a román belügy számára fenntartott kolozsvári lakásokban – folytatott beszélgetések alapján.
Az egyik birtokunkba kerül dokumentum szerint a „Hegel” fedőnevű ügynök Gállal együtt 1985 elején részt vett egy mulattságon, melyet a szintén kolozsvári származású – korábban az egyetlen romániai szamizdat folyóiratot, az Ellenpontokat szerkesztő – Keszthelyi András lakásán tartottak. Az ott elhangzottakról „Hegel” beszámolt a két tisztnek: a január 7-i keltezésű – szigorúan titkos jelzésű – jelentés szerint  a találkozón „Hegel” szóba elegyedett egy fiatal lánnyal, aki behatóan ismerte a magyarországi politikai helyzetet. A lány a jelentés szerint a magyar-román viszonyról  beszélt, arról, hogy a magyarországi állampárt, az MSZMP aggódik a határon túli, különösen a romániai magyarokért, és ezért az ENSZ-hez fordult, és most már kész vállalni a konfliktust is a Nicolae Ceausescu diktátor által irányított Romániával.
Heltai Péter és Hankiss Ellemér egy könyvbemutatón
Fotó: Forrás: MTI
A jelentés szerint „Hegel” arról is beszámolt, hogy Keszthelyi András napokon belül Magyarországra készül az ott tartózkodó feleségéhez, ahol folytatni kívánja tanulmányait, ezért felvette a kapcsolatot a már áttelepült Bretter Zoltánnal (a korábban a kolozsvári egyetemen tanító Bretter György, nemzetközileg ismert filozófus fiával). A jelentés szerint egy másik lány arról beszélt a bulin, hogy Izraelbe kíván költözni és letelepedni. Az idézett jelentéshez a Secu tisztje hozzáfűzte: „az anyagot a forrás (ti. „Hegel” –a szerk.) a kijelölt (ti. az állambiztonság által meghatározott) feladatok alapján szolgáltatta”.

A szegedi kapcsolat

Egy másik 1985. decemberi keltezésű dokumentum szerint, „Hegel” ismét találkozott Gállal, és egy szegedi egyetemi hallgatók által tervezett történeti folyóiratról beszélgettek. Az említett tisztek által legépelt dokumentum szerint Gáll azt mondta, a szegedi fiatalok szeretnének romániai írásokat is közölni, és ehhez szerzőket keresnek a kolozsvári egyetem törtételem szakos hallgatói között. A képzőművész arra kérte „Hegel”-t segítsen a szegediek és a romániaiak közötti kapcsolatépítésben.
Névjegy
Heltai Péter 1962-ben Kolozsváron született. A Babes-Bolyai Egyetemen, filozófia-történelem szakos tanárként végzett, majd egy évre rá, 1987-ben áttelepült Magyarországra. Még ebben az évben az MTA Szociológiai Kutatóintézetének munkatársa lett. Az Országgyűlési Tudósítások alapító szerkesztője volt, majd az Magyar Televízióhoz került, ahol 2000-ig műsorigazgatóként, főszerkesztőként dolgozott. Ebben az évben részt vett az InfoRádió, majd a Budapesti Kommunikációs Főiskola megalapításában.
Jelenleg a Duna Tv reggeli műsorának kreatív menedzsere. Különböző kiadványokban megjelent fordításai, tanulmányai mellett önállóan is jegyez egy könyvet. 2009-es alakulása óta a Class FM-et működtető Advenio Zrt. igazgatósági tagja, idén július óta pedig felügyelőbizottsági tagja az RTL Klubot és számos más tévécsatornát működtető Magyar RTL Zrt.-nek. Heltait az utóbbi cégbe ugyanaz az Infocenter.hu Zrt.”delegálta”, amelynek igazgatója az Advenio többségi részvényese is.
A jelentés szerint „Hegel” megadta Gállnak a telefonszámát, de a képzőművész többször már nem hívta fel. A feljegyzésben az is szerepel, hogy „Hegel” a Securitate tisztjeinek kifejtette, Gáll jó viszonyt ápol a szegediekkel, akik között van egy Attila nevű hallgató, aki „sokat és hülyeségeket” beszél.
Bár a nevet a jelentés nem tartalmazza, az 1985. decemberi beszélgetés minden bizonnyal a féllegális Aetas nevű folyóiratról folyt, amely ebben az időszakban az egyetlen diákok által szerkesztett szegedi folyóirat volt. Ebben az időszakban egyetlen Attila nevű szerkesztője volt az Aetasnak, a lap 1987-es főszerkesztője, Greksza Attila.

Újabb feladatok

A tisztek mindkét jelentés végén feladatokat is kijelöltek az informátornak. 1985 januárjában a Securitate azzal akarta megbízni „Hegel”-t, hogy a magyarországi látogatásai alatt vegye fel a kapcsolatot a Romániából áttelepült Tamás Gáspár Miklós filozófussal és az Ellenpontok másik szerkesztőjével, a már Magyarországon élő Ara-Kovács Attilával. Ehhez az állambiztonság megfelelő adatokkal akarta ellátni, amelyek segíthették volna a kapcsolatfelvételt. Gáll a Hírszerzőnek azt mondta, a nála lévő dokumentumokból nem derül ki, hogy ezekre a találkozóra sor került-e.
"...megállapította a Hegel fedőnevű ügynök személyazonosságát Heltai Péter András személyében"
Ara-Kovács lapunknak azt mondta, úgy emlékszik, hogy 1985 után többször találkozott Heltaival, és mint a Magyarországon működő – a romániai magyarok elnyomásáról rendszeresen beszámoló – Erdélyi Hírügynökség szerkesztője alaposan kikérdezte a romániai helyzetről. Arra viszont nem emlékszik, hogy ezeken a találkozókon Heltai miről kérdezte. A Hírszerző Keszthelyi Andrást is megkérdezte, de az ügyről ő nem kívánt nyilatkozni.
Tamás Gáspár Miklóst Párizsban értük utol telefonon. A filozófus csak annyit mondott: „nem volt barátom Heltai Péter, de közeli ismerősök voltunk. Fogalmam sem volt róla, hogy jelent. Borzasztó, szörnyű, hogy ilyenek derülnek ki valakiről, akiben megbíztam”.
A második jelentés szerint az operatív tiszt arra utasította „Hegel”-t, hogy vegye fel ismét a kapcsolatot Gállal, és kérdezze meg, milyen profilú lesz a szegedi történeti folyóirat. Gáll a Hírszerzőnek azt mondta, már nem emlékszik arra, hogy ebben az ügyben „Hegel” újra megkereste-e.
Míg az 1985 januárjában készített, több példányban legépelt jelentés alján ott szerepel, hogy „ss. Hegel”, azaz az informátor az eredeti példányt aláírta, igaz, a CNSAS által kiadott másolaton „Hegel” kézírása nem szerepel. Az év végén készült dokumentumot Valer Rusu kézzel írta, és semmi nem utal arra, hogy a „forrásként” említett „Hegel” látta és ellenjegyezte volna.

„Hagymázás az egész, be akartak feketítetni”

„Nem voltam besúgó és nem voltam ügynök” – reagált a nyilvánosságra került dokumentumokban szereplő állításokra Heltai Péter, aki a Hírszerzőnek elismerte, hogy valóban kapcsolatban állt a Securitatéval, ám az ügy szerinte "rendkívül bonyolult".
Heltai azt mondta, érettségi után elment egy, a székelyföldi Szent Anna tónál szervezett bulira, ahol magyar zászlók is előkerültek, és a résztvevők elénekelték a székely himnuszt. Heltai szerint egy hajnalban rendőrök csaptak le a táborozókra, de neki sikerül időben meglépnie. Ennek ellenére a Securitate tudott róla, hogy ő is ott volt, ezért beidézték a rendőrségre, ahol Valerie Rusu hallgatta ki. Ekkor megpróbálta rávenni, hogy írja alá a beszervezési papírt, és írjon jelentéseket, de ő erre nem volt hajlandó.
A szereplők
Ara-Kovács Attila író, filozófus, az Ellenpontok alapító főszerkesztője. 1983-ban költözött Magyarországra, majd megalapította az Erdélyi Magyar Hírügynökséget, ami a hazai hivatalos sajtóban akkor meg nem jelentetett információkat közölt a Ceausescu-diktatúráról. Ara-Kovács a rendszerváltás után az SZDSZ-ben politizált, egy ideig a korábbi pártelnök, Kuncze Gábor külpolitikai tanácsadója volt, majd diplomata lett. Jelenleg politikai elemzéseket közöl különféle lapokban (Magyar Narancs, HVG).
Gáll Tibort 1984-ben a Securitate határozata miatt kirúgták a kolozsvári Képzőművészeti Főiskoláról. 1987 májusában költözött át a feleségéhez Magyarországra, majd a pesti képzőművészetin folytatta tanulmányait. Az ezredforduló után költözött ki Berlinbe.
Keszthelyi András, az Ellenpontok szerkesztője 1985-ben költözött Magyarországra, a Pécsi Tudományegyetemen és a Közgazdasági Egyetemen (a mai Corvinus Egyetem) tanított, 15 éve politikai kommunikációval foglalkozik. A rendszerváltás után Demszky Gábor sajtófőnöke volt, majd Medgyessy Péter kormányában helyettes államtitkár lett. Gyurcsány Ferenc sportminiszter kabinetfőnökeként is dolgozott, majd Gyurcsány kormányfővé választása után politikai főtanácsadó lett. 2009 és 2010 között Bajnai Gordonnal is tovább dolgozott.
Szőcs Géza 1981–1982-ben Tóth Károly Antallal és Ara-Kovács Attilával szerkesztette az Ellenpontok című szamizdat kiadványt. Ennek következtében a román államvédelmi hatóság többször is letartóztatta és bántalmazta. 1985–86-ban a kolozsvári Irodalomtörténeti és Nyelvészeti Intézet kutatója volt, majd elhagyta Romániát. 1986–89 között Genfben újságíró lett, 1989-ben a Szabad Európa Rádió budapesti irodavezetője lett. A romániai rendszerváltás után visszatelepült Kolozsvárra, ahol újságírói-szerkesztői munkája mellett politikai szerepet is vállalt: 1990–91-ben az RMDSZ főtitkára, 1991–1993 között politikai alelnöke volt. 1990–1992-ben szenátorrá választották, majd 1996–1998 között a Magyar Polgári Együttműködés Egyesületének elnökségi tagja lett. Május óta a második Orbán-kormány kulturális államtitkára.
Később újra beidézték, és ekkor Neciu már csak annyit kért, hogy beszélgessen néha velük. Heltai a Hírszerzőnek azt mondta, ezt követően több alkalommal bevitték, időnkét megütötték, és mindenféléket diktáltak neki. „Ilyenkor a legérdektelenebb dolgokról hadováltam. Féltem, azon járt az eszem, hogy eltüntetnek. Már nem emlékszem, hogy konkréttan miket írtam le az elém tett papírra” – mondta.
Heltai leszögezte, a jelentések alatt szereplő, rá kirótt feladatokról még csak nem is tudott, így soha nem is teljesítette azokat. Szerinte a most nyilvánosságra került jelentések is őt igazolják: „csak olyasmi van a dokumentumokban, amit a Securitate egyébként is tudott”. Például pontosan tudták, hogy az MSZMP mit tervez, vagy hogy az Ellenpontok 1982-es lebukása óta megfigyelt Keszthelyi ki akart költözni Magyarországra. Ráadásul szerinte a Securitate tisztjei „hozzáköltöttek” az általa mondottakhoz, a jelentések nagy része „hagymázás”, mert be akarták feketítetni, ő soha nem akart ártani senkinek, és reméli, hogy nem is ártott.

„Hegel” Szőcs Gézáról is jelentett

A Hírszerző által ismertetett jelentésekben szereplő információk egy része akár kellemetlen is lehetett érintettekre nézve. A Securitate a nyolcvanas években ugyan már igyekezett szabadulni az ellenzéki értelmiségiektől, és elüldözni őket Romániából, ám ha valakiről megtudták, hogy ki akar települni, mielőtt elengedték, rendszerint retorziókkal sújtották. Különösen odafigyeltek azokra a kezdeményezésekre, melyek kétségbe merték vonni a hivatalos (dákoromán) román történelmi szemléletet.
Jelentés az 1985-ös buliról - inf. "Hegel"
A román állambiztonság kiemelten foglalkozott azokkal az értelmiségiekkel – az Ellenpontok szerzői és szerkesztői végig a Securitate célkeresztjében voltak –, akik kapcsolatokat tartottak fenn a magyarországi ellenzékiekkel, még Magyarországon is megfigyelték őket. Egy, az ügy jelenlegi politikai vonatkozásai miatt neve elhallgatását kérő kolozsvári származású értelmiségi a Hírszerzőnek azt mondta, a CNSAS-tól kikért, rá vonatkozó dokumentumokból kiderült, hogy „Hegel” róla is jelentett. Az 1980-as években többször találkozóra hívta, ahol az 1982 végére a Securitate által megszüntetett Ellenpontokról, illetve a folyóirat szerzőiről faggatta. Az illető szerint nemcsak róla és Gállról, hanem az Orbán-kormány kulturális államtitkáról – az Ellenpontok másik szerkesztőjéről –, Szőcs Gézáról is jelentett „Hegel”.
Szőcs Géza a Hírszerzőnek azt mondta: miután kikérte a róla szóló Securitate-jelentéseket, maga is kérvényezte a CNSAS-nál a „Hegel" fedőnevű ügynök dekonspirálását. Azonban az erre vonatkozó – a „Hegel"-t Heltai Péterrel azonosító, nyilvánosságra került okirathoz hasonló – iratot még nem kapta meg. Szőcs "végtelenül szomorú és csalódott" lenne, ha a román állami hivatal a neki megküldött levélben Heltaival azonosítaná a róla jelentéseket készítő „Hegel"-t.
 Hasonló cikkek :

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése