Nem Jaguárokról, ötcsillagos hotelekről szól a luxusáfa, hanem minden bizonnyal az éttermi fogyasztásról, a moziról, a szórakoztató elektronikai termékekről. A Fidesz a gyurcsányi adóemelés útján? (Fotó: Kovács Attila/Index) Miután a kormány által korábban prognosztizált gazdasági növekedés gyakorlatilag megfeleződött (tudjuk persze, hogy az előrejelzés hivatalosan „csak” 2%-ig csökkent, de az ezzel foglalkozók közül szinte mindenki tudja, hogy sokkal valószínűbb az 1,5%), az idei és a jövő évi költségvetésben így keletkezett lyukat a kormány részben adóemeléssel próbálja meg betömni. A gazdasági miniszter az ún. luxusáfa bevezetésében reménykedik, illetve biztosan növekedni fog a gázolaj, bizonyos szeszes italok és a dohánytermékek jövedéki adója.
Nem is lenne ezzel baj, ha korábban nem az adócsökkentés új hajnaláról lett volna szó. Most akkor az adócsökkentés ígérete volt rossz ötlet, vagy a mostani emeléseké az?
Ajánlott írásunk: Baj van: Matolcsy ráolvasással próbálkozik
Az adóemelés rossz!
A
Fidesz ellenzéki éveiben határozott kampányt folytatott az állandóan
adóemelésekkel operáló szocialista gazdaságpolitika ellen. A
Gyurcsány-kormány periodikusan visszatérő adóemelései kapcsán mindig
arról beszéltek, hogy azért nem indul be a magyar gazdaság, mert a magas
adóterhek elnyomják a munkavállalási és fogyasztási kedvet. Magyarul: a
magas adók megfojtják a gazdaságot. És igazuk is volt.A Fidesz gazdaságélénkítő hatásúnak szánt egykulcsos adója azonban messze nem hozta meg a várt eredményt. Egyrészt a kormány várakozásaival ellentétben ez önmagában nem volt elegendő a gazdaság felpörgetéséhez, másrészt pedig a megnövekedett fogyasztásból remélt költségvetési bevételek is elmaradtak.
Most pedig mintha csak egy időgépbe ültünk volna: a magyar kormány ismét növelni kezdi a fogyasztási és forgalmi adókat.
"Egyértelmű, hogy a kormány megint nem találta el az európai irányt - fogalmazott Szijjártó Péter, hozzátéve: az európai kormányok folyamatosan adót csökkentenek, ezzel szemben a Gyurcsány-kormány újabb adóemelési döntéseket akar meghozni. Ez az út azonban kudarcokkal teli, ráadásul a reménytelenséget jelenti Magyarország számára, mert a családok jelentős része már most is rendkívül nehéz helyzetben van, és most azok a költségek fognak megint emelkedni, amelyek a mindennapi fogyasztás szempontjából kihagyhatatlanok - jegyezte meg, hozzáfűzve: az alapvető élelmiszerek és az üzemanyag a családok fogyasztási kosarában az első helyeken szerepelnek.
A Fidesz azonban egy másik utat képzel el Magyarországnak - mutatott rá, hozzátéve: 'mi nem az adóemelés útjára kívánunk lépni, hanem az adócsökkentés útjára'. A kormány adót emel, a Fidesz szerint adót kellene csökkenteni - szögezte le Szijjártó Péter.
(...) A gázolajat terhelő jövedéki adót is növelni fogja a kormány - fejtette ki Szijjártó Péter. Ennek kapcsán kiemelte: a gázolaj jövedéki adójának emelése a továbbgyűrűző hatása miatt a rendkívül drámai, hiszen a fuvarozók költségei növekedni fognak, ami azt jelenti, hogy a termékek szállítási költségei is emelkedni fognak, és ez a termékárakban meg fog jelenni. Ezért, amint a kormány benyújtja a javaslatát a gázolajat terhelő jövedéki adó emelésére, a Fidesz módosító indítvánnyal fog élni, amelyben kezdeményezni fogják a gázolaj jövedéki adójának a jelenlegi szinten való tartását."
Szijjártó Péter 2009. március 12-én (via Képviselő Funky)
Az adóemelés jó!
Az
európai uniós szabályok az áfára egy rendkívül magas, 25%-os plafont
határoznak meg, melyet Magyarország azonban már régen elért. Ám a
korábban az adók ellenségeként ismertté vált Matolcsy György szerint ezt
is lehetne még tovább növelni – nem is kicsit! Azzal a javaslattal
fordult ugyanis a miniszter az Európai Unióhoz, hogy az tegye lehetővé,
hogy luxustermékek esetében a plafon 35% legyen. Tehát az, aki
luxusterméket merészel fogyasztani, az a nettó ár további egyharmadát
fizesse szépen be az államkasszába!"Matolcsy György levélben kérte Algirdas Šemeta adóügyi biztost, hogy az Európai Bizottság mihamarabb tegyen javaslatot a luxuscikkek forgalmi adójának normál kulcsúnál magasabb adóztatására. Mint írta, a magyar kormány fontolóra venné egy, a hatályos adókulcsnál magasabb, 35 százalékos áfa-kulcs bevezetésének lehetőségét bizonyos termékek esetében, ha erre a Tanács közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló irányelvében foglaltak lehetőséget adnának. Az NGM közleményében azt írják, Matolcsy meggyőződése szerint az uniós pénzügyminiszterek tanácsa kedvezően fogadná a javaslatot, mert a tagállamok többsége nehéz költségvetési konszolidációval néz szembe.
A nemzetgazdasági miniszter szerint meghatározott luxuscikkek körére a normál kulcsúnál magasabb – 35 százalékos - forgalmi adó közös szabályok mentén történő kivetése nem lenne káros az egységes európai piac eddigi vívmányara, hiszen a tagállamoknak bizonyos termékeket és szolgáltatásokat ma is van lehetősége a normáltól eltérő, alacsonyabb mértékben adóztatni."
Luxusáfát akar Matolcsy (Index)
Ne gondolja senki, hogy a „luxusáfa” csak a valódi luxustermékekre és szolgáltatásokra terjedhetne ki! Komolyabb költségvetési lyukakat ugyanis csak olyan termékek vagy szolgáltatások további adóztatásával lehetne betömni, amelyeket sokan is fogyasztanak. Nem a Jaguárokról, a yachtokról vagy éppen az ötcsillagos hotelekről szól ez az ötlet, hanem minden bizonnyal az éttermi fogyasztásról, a moziról, vagy éppen a szórakoztatóelektronikai termékekről.
Ez, akárcsak a gázolaj jövedéki adójának növelése (magyarul: az aktív középosztály terheinek további növelése) teljesen egyértelműen szembemegy mindazzal, ami miatt a Fidesz korábban adócsökkentést hirdetett.
Mikor rontották el?
Ironizálhatnánk, hogy a miniszterelnök már egyébként is kérte, hogy ne azt nézzük, amit mond, hanem, hogy mit tesz. De ennél érdekesebb az a kérdés, hogy vajon mikor hibázott a Fidesz? Amikor a magas adókat támadta, vagy most, amikor adókat akar emelni? A rövid válasz az, hogy valahol közben rontották el.Hazánkban vita nélkül túl magas az adók és egyéb állami terhek szintje. Ezeket csökkenteni kell, az viszont közel sem mindegy, hogy mikor és hogyan. Ha az adócsökkentés tényleg csak akarat kérdése lenne, akkor bizony még Gyurcsány Ferenc is megtette volna.
A valóban sikeres adócsökkentéshez viszont azt is meg kell tudni mondani, hogy kin és hogyan spórolom meg az egyik oldalon azt, amit a másik oldalon nem szedek be adóban. Ez a kérdés azonban lényegesen könnyebben kezelhető erős növekedés mellett, mint stagnálás közeli állapotban. Az utóbbi esetében ugyanis vagy mindent elsöprő politikai bátorsággal kell nyírbálni a kiadásokat, vagy óvatosabban kell bánni a bevételekről való lemondással. Ellenkező esetben legfeljebb úgy csökkentheti az adókat az ember, hogy közben emeli is.
Forrás : http://velemenyvezer.blog.hu/2011/09/09/fidesz_most_akkor_csokkentik_vagy_emelik_az_adokat#more3212946
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése