Mindenben döntött a Fidesz: teljesen új világ jön
A mostani tervek szerint vegyes rendszer lesz, 90-110 egyéni képviselővel, és 90-100 listán betölthető hellyel. A frakcióülésen arról is döntés született, hogy államosítják az iskolákat, valamint hogy az új egészségügyi és oktatási törvényt már két héten belül a parlament elé terjesztik. Lázár János azzal indokolta az iskola-államosítás szükségességét, hogy a magyar oktatáspolitikai egy kudarctörténet, és hiába születnek központilag ezzel ellentétes oktatáspolitikai döntések, ha azokat aztán nem tudja az önkormányzatokkal betartatni a kormányzat.
A frakció abban is állást foglalt, hogy Magyarországon a jövőben állami feladat lesz a fekvő- és a járóbeteg-ellátás. "Koncentrált, jól fegyelmezett, partikuláris érdekeken kívüli irányítás kell az egészségügyben" - összegezte a kormánypárti frakciók álláspontját Lázár János.
Áder János júliusban ismertetett terveihez képest koncepcionálisan a legnagyobb változás, hogy az új választási rendszer mégiscsak tartalmaz majd - egy részleteiben még nem ismert - kompenzációs elemet - kommentálta az eddig ismertté vált változtatásokat Bíró Nagy András a Policy Solutions igazgatója.
Szerinte ezáltal némileg arányosabbá válhat az alapvetően többségi elv felé elmozduló vegyes rendszer, de a fő jellemzője változatlan marad: az egyéni mandátumokat tömegesen nyerni képes politikai blokkoknak kedvez.
"Miután jelenleg egyedül a Fidesz-KDNP szövetség tekinthető ilyen szereplőnek, az új rendszer azt jelentheti, hogy az ellenzéki pártok - reálisan nézve az MSZP és az LMP -választási együttműködése nélkül szinte nincs is esély leváltani a Fideszt. Ráadásul, miután a választás csak egyfordulós lesz, az ellenzéki pártoknak már előzetesen meg kell állapodniuk a közös jelöltekről, hiszen megszűnik a két forduló közötti visszalépési lehetőségekkel való taktikázás lehetősége" - fogalmazott az igazgató, aki szerint az új rendszer egymáshoz kényszeríti az MSZP-t és az LMP-t. Az ellenzéki stratégia tehát vélhetően az együttműködés leghatékonyabb formáinak megtalálásáról szól majd.
Bíró Nagy András a határon túliak szavazati jogával kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy - a Medián felmérése szerint - a választójog kiterjesztése jóval kevésbé népszerű javaslat, mint amilyen a kettős állampolgárság megadása volt. "Míg utóbbit a választók többsége támogatja, a határon túliak választójogát 77 százalék elutasítja, köztük a fideszesek és a jobbikosok többsége is. A határon túliak preferenciáiról nem készült az utóbbi időben átfogó felmérés, de általános vélemény, hogy a Fidesz mellett a Jobbik is jó pár helyen erősen labdába rúghat" - mondta.
A Policy Solutions igazgatója szerint a Fidesz hajdúszoboszlói ülése azt a célt szolgálta, hogy a kormány még a parlamenti ülésszak kezdete előtt rendezni tudja a potenciális vitás pontok nagy részét, és azok ne ősszel, a nyilvánosság előtt robbanjanak.
A hírek szerint - még ha voltak is éles viták - végül a legtöbb kérdésben sikerült Orbán Viktornak egyértelmű támogatást szereznie javaslatai mögé, még a legnagyobb hullámokat kavaró önkormányzati ügyek java részében is. A párton belüli feszültségek előzetes kezelésének további eszköze, hogy a Fidesz vezetése egyenként leül és vonzó továbblépési lehetőségeket kínál azoknak a képviselőknek, akik vélhetően már nem férnek be a következő, 200 fős parlamentbe. Ezek az elővigyázatossági intézkedések elegendőek lehetnek ahhoz, hogy a Fidesz egysége az őszi kétharmados menetelés során is megmaradjon - fejtegette Bíró Nagy András.
Komoly feladat előtt az ellenzék
A Policy Solutions igazgatója szerint az ellenzéki pártok ősszel azt tűzhetik ki célul, hogy a kormány kezdeményezéseinek kritikái mellett egy alternatív jövőképet kínáljanak a választóknak. A többkulcsos adózás és a munka világát illetően már most egyetértés látszik kialakulni az ellenzéki pártok között, a Fidesz kétharmados törvényeinek vitája pedig még több olyan ügyet a felszínre hozhat, amelyben lehetséges hosszú távú együttműködés az MSZP és az LMP között, annak ellenére, hogy jelenleg még mindkét szereplő érdeke az, hogy magában minél erőteljesebben tudjon megjelenni. A Parlamenten kívül érdemes lesz odafigyelni a szakszervezeti aktivitásra, több nagy tüntetés is felhívhatja a közvélemény figyelmét a kormány kritikus intézkedéseire - mondta.
nepszava.hu
Csak így lehetünk sikeresek egy új világrendben (+videó)
A
miniszterelnök szerint a kormány tovább fog menni az államadósság
csökkentésének útján; Magyarországnak egy új világrendben kell
sikeresnek lennie a válság után, ehhez az ország kiszolgáltatottságát
okozó államadósságot kell csökkenteni – mondta a miniszterelnök
szóvivője szombaton újságíróknak Kötcsén.
Teljes cikk : http://www.hirtv.hu/belfold/?article_hid=397386
Videók: |
Tekintse meg a hírTV beszámolóját! |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése