2013. február 4., hétfő

Az igazi Pipás Pista Szentesen rejtőzik?

Mostanában a csapból is Pipás Pista folyik, hiszen a Szegedi Nemzeti Színház január 25-én mutatta be Pozsgai Zsolt Pipás Pista című tanyawesternjét, amelyet azóta is nagy sikerrel játszanak. Az ősbemutató kapcsán felkérték a 4. Szegedi Képregényfesztivál alkotóit, rajzolják meg, szerintük hogyan nézhetett ki az átokházi tanyavilág legendás alakja. Az alkotások a kisszínházban tekinthetőek meg.
Felkapta erre a fejét egy szentesi házaspár is, akik állítják, olyan festmény tulajdonában vannak, amely Pipás Pistát, vagyis Rieger Pálné született Fődi Viktóriát ábrázolja női ruhában. A díszkeretes festmény sarkában jól olvasható a festőművész neve, de évszámot nem találtak rajta. Nem szedték le a keretet, sem a vászon hátulját borító vastag papírt, de nem zárják ki, hogy az évszámot is jelölte az alkotó. Számításaik szerint 26 évvel volt idősebb Pipás Pista a szentesi festőnél. Meggyőződésük, hogy az alkotás hiteles, de sem kiállításokra, sem múzeumnak nem adják kölcsön – jelentették ki.
Tovább : delmagyar.hu 


Egy könyv is megjelent Pipás Pistáról . Bubryák István: Pipás Pista talán igaz történet

Pipás Pista rettegett, legendás alakja volt a szeged-környéki átokházi tanyavilágnak Sok történet kering vele kapcsolatban, ne higgyenek el róla mást, csak a tényeket! Száz évvel ezelőtt élt, nő volt, férjezett, született két lánya, egyik meghalt fiatalon, egy unokát hátrahagyva, a másik tisztes kort ért meg. Ö maga napszámos volt, s hogy ugyanannyi bért kapjon, mint a férfiak, nemcsak minden férfimunkát elvállalt, de külsőségeiben is átalakult: szoknya helyett nadrágban járt, pipázott, ivott, káromkodott, a kocsmákban kereste a férfitársaságot, mert maga is annak érezte, és így is szólíttatta magát. Pista bácsinak. Ha kellett lopott is, terményt, birkát, bármit.

És igen. Társaival együtt, a feleségek felbujtására felakasztott két gazdát a házuk mestergerendájára úgy, hogy az öngyilkosságnak látszódjon. Ezért őt halálra ítélte a szegedi törvényszék és a kormányzói kegyelem mentette csak meg. Meghalt a börtönben, nem sokkal a háború kitörése után. Ezek a tények. Tettére sok magyarázat van, de azok csak feltevések. 

Tovább : port.hu
További információ: maxima.hu


Rieger Pálné Fődi Viktória Bődy Mária szentesi festőművész képén
Rieger Pálné Fődi Viktória Bődy Mária szentesi festőművész képén 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése