2012. december 4., kedd

Végső búcsút vettek Kovács Apollónia előadóművésztől

Végső búcsút vettek Kovács Apollóniától a Fiumei Nemzeti Sírkertben.Rokonok,ismerősök pályatársak és tisztelői cigányzene kíséretében temették el a Kossuth díjas előadóművésznőt. Az MTI ezt írta a temetésről:
 DSZZS20121204101

Bufó Rigó Sándor, a Száztagú Cigányzenekar vezetője (j2) és zenésztársai hegedülnek Kovács Apollónia Kossuth-díjas előadóművész, népdalénekes ravatalánál, a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben 2012. december 4-én. Az előadóművész november 17-én hunyt el 86 éves korában. Kovács Apollóniát az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának tekinti. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A milliók által kedvelt és ismert népszerű előadóművész, akit az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának nyilvánított, november 17-én hunyt el 86 éves korában. A ceremónián a pályatársak és a zenésztársadalom nevében Szirmai László, az Országos Szórakoztatózenei Központ (OSZK) igazgatója búcsúztató beszédében felidézte, hogy Kovács Apollónia színésznőként kezdte pályáját egy nagyenyedi magántársulatnál, majd a Nagyváradi Állami Színházban játszott, és színésznőként több mint 40 szerepet formált meg.
    Emlékezetett: Kovács Apollónia 1961-ben települt át Erdélyből Magyarországra, és legnagyobb sikereit népdal- és nótaénekesként érte el, a műfaj ikonjává vált, bejárta a Föld szinte valamennyi kontinensét, és népszerűsítette a műfajt, a magyar kultúrát. A dalokat a művész nemcsak előadta, hanem gyűjtötte is, néhányat ő fordított le magyarra – jegyezte meg.
    Magas szintű művészi munkáját a Nótaegyesület első Életműdíjával ismerte el, de számos Nívódíjat, majd állami kitüntetéseket kapott művészi tevékenységéért, így 2000-ben Dankó Pista-díjjal tüntették ki, 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével, 2007-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével is elismerték munkásságát. Tavaly, 2011. március 15-én pedig megkapta a legmagasabb művészi elismerést, a Kossuth-díjat.
    A hazai művészvilág nevében az OSZK igazgatója azt mondta, Kovács Apollónia halhatatlanságát, feledhetetlenségét őrzik hanglemezei, megszámlálhatatlan rádió- és televíziófelvételei.
    A család nevében unokahúga és keresztlánya, Palotás Józsefné Katalin búcsúzott, aki elmondta, hogy a művész hosszan tartó súlyos betegsége miatt azért vonult vissza a közélettől, mert nem akart csalódást okozni rajongóinak. Mint mondta, a Kossuth-díj új reményt és erőt adott Kovács Apollónia számára a felépüléshez, de a budakalászi idősek otthonából már nem tudott visszatérni a számára a családot és a világot jelentő színpadra, itt érte november 17-én a halál.
    A Kossuth-díjas nótaénekest mintegy kétszázan, a 100 tagú cigányzenekar kíséretében búcsúztatták, koporsóját pedig a Fiumei úti Nemzeti Sírkert művészparcellájában temették el. Koporsójára a család a szertartáson egy marék erdélyi földet is szórt.
    A búcsúzatók között ott volt Kállai Kis Ernő klarinétművész, Mága Zoltán hegedűművész, neves és ismert cigányzenészek, nótaénekesek.

Forrás : MTI
DSZZS20121204103

Kovács Apollónia Kossuth-díjas előadóművész, népdalénekes ravatala a Fiumei úti Nemzeti Sírkertben 2012. december 4-én. Az előadóművész november 17-én hunyt el 86 éves korában. Kovács Apollóniát az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának tekinti. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt 
Nyugodjék békében a magyar és cigánynóták királynője ' 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése